DZIAŁY

Przenośne urządzenia dotykowe stają się coraz popularniejsze i praktycznie każdy może sobie na nie pozwolić.

W sklepach, zarówno tradycyjnych jak i internetowych, znajdziemy bardzo wiele modeli, różniących się między sobą nie tylko ceną ale i funkcjonalnością. Oczywistym jest, że wydając kilka tysięcy złotych dostaniemy urządzenie z najwyższej półki, zaopatrzone we wszystkie, zarówno potrzebne jak i zbędne, bajery. Co jednak zrobić gdy na tablet nie chcemy wydać więcej niż tysiąc złotych?

Wielkość ma znaczenie

Podstawowym kryterium, z którym będziemy mieć kontakt w czasie użytkowania tabletu jest wielkość wyświetlacza. Określona jest przez długość przekątnej ekranu i z reguły podawana jest w calach.

  • Tablety 7-calowe stanowią obecnie najpopularniejszy z dostępnych na rynku typów. Ich wielkość jest optymalna do przeglądania internetu i gier, natomiast książki i gazety czyta się odrobinę gorzej.
  • Tablety 7+ (o wielkości do 10 cali) sprawdzają się świetnie zarówno do gier jak i czytania książek. Ich wadą jest jednak troszeczkę mniejsza poręczność i krótszy czas działania bez ładowania.

Różnice cenowe pomiędzy 7 a 10 calowymi tabletami sięgają ok. 200 zł. Mając mniejszy budżet na zakup tabletu warto rozważyć wybór tabletu 7 cali.

Jak porównać to co w środku?

Do przeglądania internetu, czytania ebooków i oglądania filmów nie potrzebujemy zabójczej maszyny o nie wiadomo jakich parametrach. Ważne, aby działa płynnie, nie zawieszała się i wytrzymywała kilka godzin bez ładowania. Na co w związku z tym, zwracać uwagę?

Ile wytrzyma bateria?

Jako że tablet to urządzenie z założenia mobilne, najważniejszą sprawą z nim związaną jest bateria. Przed zakupem warto porównać jej wielkość u kilku producentów. Jeżeli uda się trafić baterię o pojemności powyżej 4000 mAh będzie to na pewno dobre rozwiązanie. Im pojemność bliższa tej wartości tym dłużej będziemy mogli korzystać z urządzenia bez ładowania.

Jaki procesor i jaka pamięć RAM w tablecie – podstawa szybkości działania

>W dalszej kolejności można zwrócić uwagę na jakość procesora i pamięci RAM. Większość producentów montuje w tabletach układy CPU nie słabsze niż 2 GHz, co zapewnia odpowiednią wydajność pracy przy rozsądnym korzystaniu z aplikacji. Podobnie rzecz ma się z pamięcią RAM: jest jej najczęściej 2048 lub 4096 MB. Większa pamięc w cenie do tysiąca złotych nie wchodzi raczej w rachubę. Wiadomo: im więcej, tym lepiej, ale nawet 1024 MB wystarczy do codziennego korzystania.

Wielkość pamięci wewnętrznej

Pamięć wewnętrzna w tabletach wynosi najmniej 32 GB, co jest zupełnie wystarczającą wartością. Można poszukiwać urządzeń dysponujących większą przestrzenią, ale ma to niewielki sens, biorąc pod uwagę, że każdy tablet posiada czytnik kart pamięci, pozwalający zyskać tyle miejsca ile w danym momencie nam potrzeba. Tym samym kwestia pamięci wewnętrznej jest raczej sprawą o mniejszym znaczeniu.

Istotne dodatki

Pozostaje podłączenie i ewentualnie dodatkowe gadżety. Do komunikacji tabletu z komputerem wykorzystuje się obecnie porty microUSB albo miniHDMI. To drugie jest nowszym rozwiązaniem i ułatwi integrację z nowym sprzętem (np. jeden kabel do telefonu, aparatu i tabletu zamiast naręcza wtyczek). Gadżety to najczęściej kamerka i moduł GPS. Kamera w tanich tabletach jest z reguły marnej jakości, dlatego jej znaczenie też jest ograniczone. GPS wręcz przeciwnie. Przydaje się w każdej podróży. Warto na niego zwrócić uwagę przy wyborze tabletu chyba, że mamy już nawigację w innym urządzeniu lub zwyczajnie nie będzie nam potrzebna. Jeśli planujemy korzystać z tabletu często poza domem warto także wybrać model z możliwością umieszczenia karty SIM i z modułem 3G.

Podsumowanie

Wybór taniego tabletu wbrew pozorom nie jest sprawą prostą. Przy jego wyborze powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę na przekątną ekranu i wielkość baterii. Pozostałe parametry nie wpłyną znacząco na komfort korzystania, o ile nie planujemy instalować wymagających gier albo programów.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak wybrać tablet – poradnik dla oszczędnych" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak wybrać tablet – poradnik dla oszczędnych" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania