Partycja recovery w laptopie

Kategoria: Windows 7, Windows XP

W dzisiejszych czasach kupując laptopa z systemem Windows najczęściej nie otrzymujemy płyty CD/DVD z zawartością systemu. Większość z nas po zakupie nawet o tym nie myśli. Problem pojawia się po czasie, gdy musimy przeinstalować Recovery Windowsa. Z pomocą może nam przyjść partycja recovery. Partycja recovery (o ile laptop posiada) zawiera obraz systemu wraz ze sterownikami i  aplikacjami  przeznaczonymi  do laptopa. Partycja recovery jest partycją ukrytą. Niejedna osoba pewnie zastanawiam się po zakupie laptopa, dlaczego nasz dysk, który miał mieć np. 200 GB jest o 8-10 GB mniejszy.
Jak możemy sprawdzić czy laptop posiada partycję recovery? Czasami w menadżerze urządzeń widać ukrytą partycję, nie widoczną w systemie. Innym sposobem jest zainstalowanie np. programu Partition Manager który w 99,9% pokaże wszystkie ukryte partycje.

Jak przywrócić system z partycji recovery?
W zależności od modelu, przy starcie należy wcisnąć odpowiedni klawisz. np. w laptopach marki Dell najczęściej przy starcie klawisz F11 W  laptopach marki Asus – aby uruchomić partycje recovery należy przy starcie przytrzymać klawisz F9. Laptopy marki Acer przy starcie należy przytrzymać kombinacje klawiszy  alt + F10 itd.

Niestety, partycja recovery może ulec uszkodzeniu, dlatego warto po zakupie laptopa zrobić  kopie systemu na płytach. Większość laptopów posiada wgrane oprogramowanie za pomocą, którego możemy sami utworzyć płyty recovery. W laptopach marki IBM Lenovo program nosi nazwę Create Recovery Media, natomiast w laptopach marki HP, program występuje pod nazwą Recovery Disco itd.

Mądry Polak po szkodzie. Co zrobić w przypadku braku partycji recovery oraz braku płyt recovery. Można wykonać telefon do producenta, telefony do serwisu dostępne są na stronie www  producenta. Czas oczekiwania na płytę wynosi od tygodnia do trzech tygodni. Niektórzy producenci umożliwiają pobranie płyty recovery za pomocą strony www. Jednak są też tacy, którym będziemy musieli zapłacić za kopie płyty recovery (koszt około 120 zł).
Znacznie prostszym sposobem jest pożyczenie oryginalnej płyty z systemem, który mamy (licencja na dole laptopa) i przystąpienie do instalacji. Ta metoda wymaga powiedzmy średniej wiedzy od użytkownika. Po wgraniu systemu z org. płyty, najczęściej musimy ściągnąć i dograć odpowiednie sterowniki ze strony producenta.
Jeżeli nie chcemy się bawić samemu i nie posiadamy płyty, partycji i tak dalej, ale mamy naklejkę z licencją pozostaje nam wariant oddania laptopa do serwisu. Koszt wgranie czystego systemu bez aplikacji w serwisie nie powinien przekroczyć 100 – 150 zł.

Odpowiedz

1,280