Windows 7 – optymalizacja SSD

Kategoria: Windows 7

Ostatnio miałem przyjemność ‚zabawy’ z dyskiem ssd. Pewnie nie jedna osoba zastanawia się czy warto inwestować w stosunkowo drogą zabawkę. Wszystko zależy od kasy i efektów jakie oczekujemy. Dla mnie osobiście zmiana dysku sata na ssd zrobiła bardzo pozytywne wrażenie. Szybkość pracy systemu Windows 7 znacznie się poprawiła.

Niestety, niezawodność/żywotność dysków ssd pozostawia wiele do życzenia. Jest to stosunkowo nowa technologia i sporo czasu pewnie musi upłynąć aby zwiększyć niezawodność dysku ssd. Warto zatem zoptymalizować Windows 7 aby ‚zwiększyć’ żywotność dysku ssd. Warto wyłączyć niektóre usługi w celu optymalizacji pracy dysku SSD pod systemem Windows 7.

Windows 7 jest na tyle inteligentnym systemem który najczęściej sam dopasowuję się do nowej technologii.
W celu przyspieszenia pracy dysków SSD pod Windows 7 (wydłużenia żywotności dysku SSD) warto dokonać w systemie kilka zmian.

Oczywiście przed przystąpieniem do modyfikacji rejestru, wyłączeniu usług ,zalecane jest utworzenie punktu przywracania systemu Windows 7 oraz zrobienie kopii rejestru przed zmianami. Po co się to robi ?, każdy chyba wie. Wszystkie ‚porady’ przeprowadzamy na swoją odpowiedzialność.

Zatem co warto zrobić w celu optymalizacji dysku ssd w Windows 7

Warto sprawdzić czy system po instalacji Windows 7 na SSD wyłączył automatyczną defragmentację. Jak wiadomo dyski SSD charakteryzują się bardzo szybkim odczytem losowych danych. Co robi defragmentacja ?. Większość z nas wie. Krótko mówiąc osoby korzystające z dysków SSD z włączoną funkcją defragmentacji ‚celowo’ skracają żywotność dysku.

W celu wyłączenia defragmentacji dysku w Windows 7 postępujemy zgodnie z instrukcją poniżej.

Klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonę dysku i z menu kontekstowego jakie nam się rozwinie wybieramy właściwości

Windows7 SSD wyłączamy defragmentację

Przechodzimy na zakładkę Narzędzia i klikamy na przycisk Defragmentuj

Wyłączenie defragmentacji Windows 7

Zaznaczamy dysk na którym chcemy wyłączyć defragmentację i klikamy na Konfiguruj harmonogram

Windows7 SSD wyłączenie defragmentacji

ostatnim krokiem jaki musimy wykonać jest wyłączenie harmonogramu.


Wart także wyłączyć usługę wstępnego ładowania do pamięci – wcześniej było wspomniane iż dyski SSD charakteryzują się bardzo szybkim odczytem/zapisem oraz losowym odczytem/zapisem danych. Co za tym idzie, nie warto aby usługa wstępnego ładowania do pamięci była włączona. Każde ograniczenie ilości zapisów/odczytów danych z dysku pozytywnie wpłynie na żywotność oraz prędkość działania naszego cennego dysku SSD

W celu wyłączenia usługi wstępnego ładowania do pamięci postępujemy zgodnie z instrukcją poniżej.

Klikamy na menu start | Komputer – klikamy prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego jakie nam się rozwinie wybieramy Zarządzaj

Windows7 optymalizacja SSD

Po lewej stronie wybieramy usługi i odnajdujemy usługę o nazwie Wstępne ładowanie do pamięci

Windows7 SSD optymalizacja
Pozostało nam kliknać dwa razy na usługę i wyłączyć.

Windows 7 - wyłączenie usługi wstępnego ładowania do pamięci

Windows7 - wyłączenie wstępnego ładowania do poamięciKolejną usługę którą warto wyłączyć jest usługa indeksowania dysku.
Korzystając z dysku SSD warto wyłączyć usługę indeksowania dysku.

W celu wyłączenia usługi indeksowania plików odszukujemy na liście usługę o nazwie Windows Search. Klikamy dwa razy i z menu wybieramy Wyłączona.

Windows 7 wyłączenie indeksowania plików

Dlaczego warto wyłączyć indeksowanie plików ?. Bo.. Dyski SSD są szybkie, dostęp do plików jest błyskawiczny więc…. po co nam włączone indeksowanie ?.

Warto także włączyć w biosie (o ile jest możliwość) trybu AHCI – Advanced Host Controller Interface. Do czego służy AHCI hmm krótko mówiąc włącza zaawansowane funkcje dysku dzięki którym zyskamy do 10 % wydajności (NCQ – systemem optymalizacji odczytu i zapisu danych na dyskach twardych). AHCI najlepiej włączyć przed instalacją systemu Windows 7.

AHCI włączenie Windows 7
W przypadku gdy system mamy już zainstalowany i po włączeniu AHCI podczas uruchamiania systemu ukaże nam się Blue Screen, należy w biosie ponownie wyłączyć AHCI. Uruchomić Windows 7 i dokonać odpowiednich zmian w rejestrze. Po zmodyfikowaniu rejestru ponownie włączamy AHCI.

Włączenie funkcji TRIM

Funkcja TRIM w Windows 7 krótko mówiąc odpowiada za optymalizację dysków flesh. Więcej o TRIM znajdziemy pod adresem www.wikipedia.pl

Domyślnie Windows 7 powinien mieć włączoną  funkcję TRIM.

Warto sprawdzić czy funkcja TRIM została włączona. W tym celu uruchamiamy wiersz poleceń jako administrator i wydajemy komendę:

fsutil.exe behavior query DisableDeleteNotify

TRIM Windows 7

- wartość 0 (zero) oznacza że funkcja TRIM jest włączona.

Jeżeli natomiast funkcja TRIM jest wyłączona poniżej komenda za pomocą której możemy ją włączyć.

fsutil .exe behavior set DisableDeleteNotify 0

Jedną z ostatnich funkcji którą warto wyłączyć korzystając z dysku SSD jest wyłączenie opóźnienia buforowania zapisu na  tym urządzeniu.

Uruchamiamy menadżer urządzeń,  wybieramy stacje dysków, klikamy na dysk SSD – zakładka zasady i stawiamy ‚ptaka’ przy wyłącz opóźnienie buforowania zapisu na tym urządzeniu.

SSD optymalizacja Windows 7

4 odpowiedzi na „Windows 7 – optymalizacja SSD”

 1. Arek pisze:

  Jeżeli w systemie posiadamy dysk SSD + inny np SATA warto ustawić plik wymiany oraz wszystkie pliki tymczasowe na drugi dysk – NIE SSD. Oczywiście jeżeli taki dysk posiadamy.

  • pioruns pisze:

   Bez sensu gadasz. SSD daje nam własnie kopa na plikach tymczasowych i innych małych obiektach. Przeniesienie swapa i tempa na dysku tradycyjny spowolni bardzo system.

 2. Anitka pisze:

  fajny opis, dzięki.

 3. Ala pisze:

  A co z plikiem wymiany?
  Tam jest najwięcej zapisów i odczytów.

Odpowiedz

1,354