Windows 7 poczta – przenoszenie poczty (klienta) Windows Mail

Kategoria: Windows 7, Windows Vista

Domyślnie Windows 7 nie ma wbudowanego klienta poczty, można natomiast samemu doinstalować klienta poczty o nazwie Poczta systemu Windows Live.  Klienta poczty dla Windows 7 można pobrać ze strony http://download.live.com/. Po instalacji i rejestracji mamy możliwość ściągania maili. Nie ma możliwości zaimportowania wiadomości np. z klienta poczty znanego z Windows Vista (Poczta Systemu Windows - Windows Mail ) – jest możliwość importowania wiadomości, przepraszam za błąd. (opis importowania wiadomości do Poczta usługi Windows Live został opisany tu). Wg. mnie jeden z gorszych klientów poczty, lepiej już ściągnąć z internetu darmowego innego klienta.  Warto oczywiście przetestować darmowego klienta zalecanego przez Microsoft dla systemu Windows 7.

Poniżej przedstawię sposób przeniesienia klienta  o nazwie Windows Mail (z Windows Vista) do Windows 7. Jeżeli korzystaliśmy z klienta Windows Mail i chcemy przenieść nasze wiadomości, książkę adresową postępujemy zgodnie z instrukcją poniżej.

Na naszym komputerze z klientem poczty Windows Mail przechodzimy na dysk c: do katalogu c:Users(Użytkownicy)Nazwa użytkownika systemuAppDataLocalMicrosoft. W tym miejscu powinien znajdować się folder o nazwie Windows Mail. Jeżeli nie widzimy folderu musimy włączyć pokazywanie ukrytych plików folderów. Jak włączyć w Windows Vista pokazywanie ukrytych plików i folderów zostało opisane tu. Kolejną czynnością jaką musimy wykonać jest skopiowanie katalogu o nazwie Windows Mail (w katalogu znajdują się nasze wiadomości wychodzące, przychodzące, książka adresowa). Skopiować/przenieść możemy na kilka sposobów… np. nagrać na płytę CD/DVD bądź włączyć udostępnianie.

przenoszenie poczty Windows Vista Windows 7

Kolejnym krokiem jest zgranie katalogu o takie samej nazwie Windows Mail, mieszczącego się na dysku c:  w katalogu Program Files.

kopiowanie poczty z Windows Vista do Win 7

Uwaga! Proszę zwrócić uwagę, że kolejny katalog nosi taką samą nazwę jak poprzedni. Kopiujemy go albo do nowo stworzonego folderu, bądź zmieniamy nazwę.W żadnym wypadku nie nadpisujemy katalogu który wcześniej skopiowaliśmy.

Kolejnym krokiem jaki musimy dokonać jest ekspert ustawień poczty z rejestru. Uruchamiamy edytor rejestru (Start | Uruchom | regedit).

kopiowanie poczty Windows 7

przenoszenie poczty Windows Vista Windows 7

Oczywiście klikamy kontynuuj.

poczta Windows 7 Winadows Mail

Przechodzimy do ciągu HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoft

kopiowanie poczty Windows Vista do Win 7

Klikamy na klucz Windows Mail. Z menu u góry wybieramy Plik | Eksportuj

Kopiowanie poczty Win Vista do 7

Podajemy nazwę pod jaką chcemy zapisać plik rejestru.

przenoszenie Windows Mail do WIndows 7

Zapisany plik rejestru kopiujemy na dysk komputera z systemem Windows 7.

Podsumowując do tej pory powinniśmy skopiować dwa katalogu Windows Mail z lokalizacji:

 • c:Program Files
 • c:Users(Użytkownicy)Nazwa użytkownika systemuAppDataLocalMicrosoft
 • plik rejestru z informacjami o Windows Mail do systemu Windows 7

Kolejny krok to prawidłowe przeniesienie naszych plików/katalogów w systemie Windows 7.

Jedziemy dalej….

Skopiowaną zawartość katalogu  Windows Mail z  Windows 7 przenosimy  do katalogu w systemie Windows 7 o tej samej ścieżce c:Users(Użytkownicy)Nazwa użytkownika systemuAppDataLocalMicrosoft. (jak nie widzimy katalogu AppData należy włączyć pokazywanie ukrytych katalogów i plików. Opisane zostało tu). Jeżeli  w katalogu  Microsoft  istnieje taki sam katalog warto zmienić jego nazwę np. Windows Mail.bak.

Kopiowanie poczty z Vista do 7

Po skopiowaniu katalogu Windows Mail zmieniamy uprawnienia katalogu i plików w nim się znajdujących.

Klikamy prawym przyciskiem myszy na skopiowany katalog i wybieramy z menu Właściwości.

przenoszenie poczty

Odznaczamy ‚ptaka’ przy „Tylko do odczytu…..”.

klinet poczta Win 7

Jeżeli otrzymamy komunikat że nie jesteśmy właścicielem katalogu i nie możemy zmienić atrybutów, przechwytujemy katalog na własność.

przenoszenie poczty Win7

Klikamy prawym przyciskiem myszy na katalog Windows Mail i z menu wybieramy Właściwości. Przechodzimy  do Zabezpieczenia.

poczta win7

Na liście znajdujemy użytkownika (na którego jesteśmy zalogowani).

Win7 PocztaKlikamy Edytuj i zaznaczamy ptaki przy uprawnieniach dotyczących zezwalaj.

poczta 7

Zatwierdzamy zmiany. Teraz możemy zmienić uprawnienia folderu Windows Mail (odznaczamy ptaka przy tylko do odczytu).

ScreenHunter_08 Nov. 09 10.04

Kolejny krok to skopiowanie drugiego folderu o tej samej nazwie Windows Mail (folder kopiowany z Windows Vista) z katalogu c:Program Files do katalogu systemu Windows 7 na dysku c:Program Files. Można oczywiście nadpisać istniejący katalog, warto jednak zmienić nazwę katalogu który znajduje się w systemie, następnie skopiować/przenieść katalog który wcześniej skopiowaliśmy z Windows Vista.

Klinet Win 7

Pozostał nam jeszcze jeden plik skopiowany z Windows Vista z rozszerzeniem .reg i nazwie jaką samą nadaliśmy.

Klikamy dwa razy na ten pliczek i zgadzamy się na wprowadzenie zmian do rejestru.

Windows Mail w Win 7

Zgadzamy się na wprowadzenie zmian do rejestru.

klient pocztowy Windows 7

windows 7 poczta outlook express

Od tego momentu mamy nowego klienta poczty w systemie Windows 7 o nazwie Poczta systemu Windows (Windows Mail).

Warto stworzyć skrót do poczty, klikamy prawym przyciskiem myszy na pulpicie, z menu wybieramy Nowy | Skrót.

Windows Mail Win 7

Wskazujemy ścieżkę do pliku, czyli c:Program FilesWindows MailWinMail.exe.

Poczta systemu Windows 7

Klikamy dalej i podajemy nazwę skrótu.

przenoszenie poczty Windows 7

Win 7 pocztaKlikamy dwa razy na skrót i uruchamia nam się klient poczty znany w Windows Vista w Windows 7. Podczas pierwszego uruchomienia musimy podać nazwę użytkownika i hasło do naszego konta. Skrzynka odbiorcza, nadawcza, książka adresowa  powinna zawierać wszystkie wiadomości które mieliśmy  na dzień kopiowania katalogów z poprzedniego komputera.

przenoszenie poczty z Outlook Express do Windows 7

Dzięki staremu klientowi, znanemu z Windows Vista możemy także dokonać importu wiadomości z domyślnego klienta poczty Windows XP o nazwie Microsoft Outlook Express do  Poczta systemu Windows.

W skrócie:

kopiujemy zawartość katalogów/katalogi z Windows Vista o nazwie Windows Mail z c:Users(Użytkownicy)Nazwa użytkownika systemuAppDataLocalMicrosoft i c:Program FilesWindows Mail

Export kluczy z rejestru dotyczący poczty HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoft

Przenosimy/nadpisujemy katalogi Windows Mail  do Windows 7 (jeżeli istnieją katalogi z nazwami Windows Mail warto zmienić nazwę, można oczywiście nadpisać)

c:Users(Użytkownicy)Nazwa użytkownika systemuAppDataLocalMicrosoft

c:Program Files

61 odpowiedzi na „Windows 7 poczta – przenoszenie poczty (klienta) Windows Mail”

 1. […] Jak już wiadomo Windows 7 nie ma wbudowanego domyślnie klienta do poczty. Istnieje możliwość doinstalowania zalecanego klienta  przez firmę Microsoft o nazwie Windows Live Mail. Proces instalacji i konfiguracji został opisany w innym poście (Poczta Windows 7), może niektórym użytkownikom wystarczy owy klient .  Zainstalować i przetestować przecież można. Największą wadą (jak dla mnie) klienta o nazwie Windows Live Mail jest brak możliwości importu startych wiadomości. Wcześniej korzystałem z domyślnego klienta w Windows Vista (Poczta systemu Windows), dla użytku domowego klient spełniał moje wymagania.  Jest bardzo fajnie opisany sposób jak przenieść klienta Windows Mail (z wiadomościami) do Windows 7. […]

 2. Angela pisze:

  to nawet działa. Dzięki

 3. Bolek pisze:

  rozumie,m że nie trzeba zmieniać atrybutu z „tylko do odczytu” dla tego katalogi windows mai,l który zgrywamy do program files?
  pozdrawiam
  BW

 4. Ewa pisze:

  Fajnie, że komuś działa, bo u mnie niestety nie działa. Jeszcze coś się popsuło i niby pocztę uruchamia a tnie się komp. Coś tu jest nie tak. Jeszcze jedno co mi przychodzi do głowy… czy ma znaczenie język systemu – przenosiłam z pol na ang?

 5. Ewa pisze:

  zrobiłam z ang na ang i też mi nie działa, włączam i wszystko się muli :(

 6. jokolo pisze:

  wystarczy zadzwonić do pomocy technicznej i w 5 minut zrobicie wszystko, wcale nie trzeba grzebać w rejestrze.

 7. Jaras pisze:

  U mnie wszystko ładnie zagrało. Gitara gra wielkie dzięki. Dzwonić do Microsoftu ? co Oni tam powiedzą ? Pewnie kasę będą chcieli za pomoc. Oświeć nas jokolo jaki jest inny sposób.

 8. Jagg pisze:

  Staram sie przenieść pocztę od dwóch dni. Niestety lipa.Pewnie ważne jest udostępnianie. U mnie niestety są nieaktywne pola i nie mogę zezwolić na pełne uprawnienia. Przy nadpisywaniu plików windows mail nie wszystko chciało się także nadpisać….Zmiana nazwy jak t sugerowany na windowsmail.bak także bez powodzenia
  Ktoś zna rozwiązanie???

 9. […] Jak przenieść pocztę z Windows XP do Windows Vista Windows 7 poczta ? przenoszenie poczty (klienta) Windows Mail […]

 10. Jagg pisze:

  Dzięki, udało się.

 11. MaRa pisze:

  Super

 12. KKK pisze:

  a co zrobić jeśli wszystko poszło z tym sposobem jak z płatka z język angielska Vista na angielska 7 i nie działa-dokładnie muli kompa i go wiesza.;(

  • admin pisze:

   proponuje zainstalować ponownie klienta poczty pod Windows 7. Folder z wiadomości warto wcześniej skopiować w inne miejsce, chociaż powinno wszystko zostać zachowane.

 13. KKK pisze:

  dziękuje, w końcu i tak maile trafiły do live’a mail’a na życzenie właściciela.

 14. Arkadiusz pisze:

  A jak w takim razie przerzucić wiadomości z Outlooka pełnego do Windows Mail ?

 15. Piotr pisze:

  Super działa dzięki

 16. Stefan pisze:

  Jestes gosciu genialny :)

 17. Jarek pisze:

  Wszystko działa bez zarzutu, lecz mam wkurzający problem: w nowej konfiguracji folderów lokalnych klient poczty – winmail tworzy mi za każdym uruchomieniem jakąś strukturę z folderami: odzyskane wiadomości. Tego ciągle przybywa, a ja ciągle to kasuję. Pewnie jest gdzieś jakaś funkcja wyłączająca ten proces, lecz nie wiem gdzie?

 18. Wordsped pisze:

  Witam , Mam pytanie jak w Windows7 ustwić Windows Mail na domyslnego klienta poczty bo ciągle mi sie sam przestawia , że NIE jest domyślnym klinten poczty i np. z IE 8 nie moge przesłć linku lub strony poczta e-mail. Proszę o pomoc w przedstawionej sprawie.

  • admin pisze:

   Jak uruchomisz IE zakładka Narzędzia | Opcje internetowe | Programy i wybierasz Poczta E-mail klienta który ma być domyślny

   • Wordsped pisze:

    Dzięki za odpowiedz. problem tkwi w tym , że nie można ustawic w Opcjach Windows Mail tego programu jako domyślnego. Jak w Opcjach ustawie na domyslny to po zamknieciu zakładki i jej ponownym otworzeniu jest że " Ta aplikacja NIE jest domyślnym programem obsługi poczty jak i grup dyskusyjnych". Win Mail nie mozna tez znalesć w PROGRAMACH DOMYŚLNYCH. Jest tam tylko cos takiego jak "kontakty systemu Windows". Win Mail dopala sie z ikony skrótu ale nie ma go nigdzie indziej np. w programach domyślnych i z tego powodu nie można go ustawic jako DDOMYŚLNEGO klienta dla IE8. Ma któś pomysł jak to zmienić .PZdr Dziekuje za pomoc

    • trickscompl pisze:

     Nie wiem czy pomoże, jak kiedyś korzystałem z OE wystarczyło wpisać w start | uruchom Należy uruchomić OE z parametrem /reg. W start | uruchom wpisać kod:
     "C:Program FilesOutlook Expressmsimn.exe" /reg
     Może wystarczy zmienić ścieżki do Win Mail i to samo. Później ustawiłem ponownie OE jako domyślnego klienta poczty i wszystko biega do dziś.

     • Wordsped pisze:

      Nie bardzo rozumiem jak wpisac ten pierwszy ciag ( w które miejsce)?? Win 7 nie ma polecenia uruchom (ma tylko "Wyszukaj pliki i programy").I chyba powinno byc C:Program FilesWindows MailWinMail.exe/reg
      Wydaje mi sie że moze problem leży w tym że jak staram sie zdjąc zabezpieczzenia z plików w folderach WIndows Mail z Program Files i user….i tak dalej "Tylko do odczytu" to niby sie zmieniaja, ale otwierając ponownie właściwości tych plików zmów jest zaznaczona opcja tylko do odczytu:( . Kontrole nad plikiem mam pełna jako administrator:( MOże jakis pomysł na to by to zmienic na stałe. I byc moze jak tego nie moge zmienic to nie bede mógł tez ustawic programu Win Mail jako domyślnego klienta poczty . pzdr

     • trickscompl pisze:

      Win 7 ma "uruchom"
      ” target=”_blank”>http://plom.pl/uruchamianie-wiersza-polecen-jako-…
      a ścieżka powinna być pewnie taka jaką Ty podałeś. Jeżeli nie możesz zmienić atrybutu plików/folderów oznacza to że nie jesteś właścicielem.W Win 7 jest podobnie – zerknij tu ” target=”_blank”>http://www.tricks.com.pl/przejmowanie-na-wlasnosc…

     • WORDSPED pisze:

      Witam, w koncu udało mi sie ustawic w Windows 7 Win mail jako domyślnego programy obsługi poczty. Nie mam jeszcze ustawionego go jako domyslnego klienta "Grup Dyskusyjny" Wszystko jest opisane tu: www windows7.pl/forum/index.php?topic=2398
      problem polegał na tym , że do rejestru należało dodac jeszcze plik Mailclients
      Wszystko jest dostepne pod tym linkiem. Uruchomiłem i działa.
      Win mail przeniosłem spsobem opisanym na tym forum.
      pzdr dzieki za pomoc

  • bartek pisze:

   sevenforums.com/tutorials/5481-windows-mail.html sprawdź tu mi miga aż miło zarejestruj SetWinMailDefault.zip . Ucieszyłem się strasznie działa chyba wszystko linki ze stron i "wyślij do" z prawego myszy :D pozdrawiam

 19. Maki pisze:

  Mi nic z tego nie wyszło,ale…. .
  W ścieżce C:UseSr…… obok katalogu Windows Mail jest też katalog Windows Mail Live i tam skopiowałem zawartość z Visty Windows Mail oczywiście zmieniając nazwę a orginał z rozszerzeniem .bak zostawiłem tak na zaś.
  Powstało konto o które mi chodziło tylko, że jest bez przeniesionych katalogów i e-maili starych. Jedynie zostały odczytane te e-maile, które są pozostawoine na serwerze tego konta .
  Może coś się da jeszcze pokombinwoać…..?

  • trickscompl pisze:

   wczoraj robiłem krok po kroku z tym opisem i wszystko pięknie działa. Jeżeli przekopiowałeś wszystko to innego folderu (z inną nazwą) to nie ma prawa widzieć tych wiadomości. Ścieżki w rejestrze mają odwołania do Windows Mail.

 20. Marcin pisze:

  a jak zrobiłem to o czym Państwo piszecie ale przy próbie otworzenia okna nowa wiadomosc wywala mi windows maila w kosmos;-(

  • Krychu pisze:

   przeredaguj lub usuń podpis do nowo wysyłanych wiadomości- powinno pomóc. Ten problem dotyczy również Windows Life.

 21. trickscompl pisze:

  najprawdopodobniej popełniłeś błąd podczas przenoszenia, obstawiam blednę wpisy w rejestrze.

 22. witek pisze:

  jak zrobić ksiażkę adresową w 7,,taka jaka jest w Outlocku.Co do odbierania maili w 7,to nie robiłem żadnych kombinacji-po prostu skonfigurowałem skrzynkę.dbieram maile zarówno pod XP,jak i pod 7.Jest tylko jedno ale-jesli odbiorę w XP,to nie ma maila w 7 i na odwrót.

  • trickscompl pisze:

   maili nie masz bo ściągasz lokalnie do kompa, ustaw sobie w Outlooku "pozostaw kopie wiadomości na serwerze". Będziesz mógł ściągać tu i tu wiadomości.

 23. Rafał pisze:

  Dziekuję za tutorial – rewelacja, wszystko działa łącznie z ustawieniem klienta jako programu domyślnego. Teraz pytanie: wyszukiwarka w Windows Mail działa tak, że szuka tylko w tematach wiadomości, jak to zmienić by szukała również w treści maili ? Na Viście szukała, po przeniesieniu już niestety nie.

  Z góry dziękuje za pomoc

 24. MP pisze:

  A mi nie dziala – po zmianie atrybutu – odchczeniu tylko do odczytu – dokonuje zmian – ale potem ponownie pokazuje ze tylko do odczytu :-( jakis pomysl ?

 25. Piotr pisze:

  Witam

  Mam problem
  Skopiowałem wiadomości z windows mail ale nie sam windows mail z visty
  Bardzo porsze o przeslanie mi kopii windows mail z program files w wresji angielskiej.
  Albo napisać skąd go sciagnac
  pozdrawiam i dziękuję

 26. mymy pisze:

  masz mistrza!!!!!! poczta w Visty jest fajniejsza, a w szczególności dla ojca :P pozdro!!!!!!!!!!!

 27. Bruno pisze:

  Niestety ja straciłem partycję systemową z Vistą więc nie mogę wykonać żadnych czynności ze środowiska Vista. Mogę pracować tylko z poziomu Win 7, choć cały folder magazynu z pocztą z Visty mam na innej partycji. Zna ktoś solucję jak zaimportować te wiadomości?

 28. Jejo pisze:

  niby wszystko fajnie… niby. Zrobiłem dokładnie tak jak jest napisane. I wszystko ładnie śmiga, do czasu jak chcę utworzyć NOWĄ POCZTĘ. wtedy szlag trafia program. Co dziwniejsze, gdy chce komuś „odpowiedzieć”, wtedy nie ma żadnego problemu. Zawiesza się tylko przy nowym mailu :/ jakaś podpowiedź moi drodzy?

 29. mymy pisze:

  a jak skojarzyć funkcję z przeglądarki „wyślij link”? bo skopiowaniu poczty nie działa ;/

 30. aqq pisze:

  Po instalacji SP1 proces winmail się uruchamia, odbiera pocztę ale nie jest widoczny jako działająca aplikacja
  Pliki w katalogu przejął na własność TrustedInstaller
  nie mam pomysłu co powoduje takie uruchamianie winmail w tle bez interfejsu
  pozdrawiam
  Aqq

 31. jan04 pisze:

  Witam,niestety nie potrafię przejść do folderu skrzynka nadawcza w WLM inne foldery są a tego nie widzę – jak go zobaczyć?

 32. jan04 pisze:

  Zycie samo przynosi rozwiązania, skrzynka nadawcza jest na samym dole pod kontami ja mam 3 i przez przypadek zjechałem na sam dół a tam ..

 33. nimeska pisze:

  udalo mi sie wg tej instrukcji przeniesc poczte ale jak otwieram nowe okno do napisania wiadomosci zawiesza sie caly program winsows mail i zamyka sie z komunikatem ze program przestal dzialac …

  o co kaman ?:(

 34. k2 pisze:

  mam problem z mail pod windows vista, od pewnego momentu zaczął się przycinać, system działa szybko, ale jak odpalę program mail, to najpierw się długo ładuje, a później jak zrzucę na pasek to mam czarne okna i nie odświeża.jak przeinstalować tylko ten program i skąd pobrać ?

 35. marek pisze:

  Witam !
  Czy poczta z visty działa na Win 7 64b. Zrobiłem wszystko zgodnie z opisem, ale niestety nie działa. Po uruchomieniu bez końca dodaje do usług winmail’a aż do zatkania kompa.

  • admin pisze:

   korzystałem z tego pewien czas temu, opis jest w 100 % poprawny.Marek, zawsze możesz zaimportować wiadomości do darmowego klienta który jest w Windows 7. Masz gwarancję że wszystko będzie działało.

  • Ala pisze:

   Miałam to samo.
   Trzeba pobrać pliki poczty z Visty x64 a nie Visty x86 jak się ma Win7 x64.

 36. Mirek pisze:

  gratulacje dla auta

 37. Tomasz pisze:

  Witam, u mnie po przeniesieniu klienta pocztowego z Visty do Win7, przy probie uruchomienia Poczty Windows pojawia się komunikat: „Nie można uruchomić programu Poczta Systemu Windows, ponieważ biblioteka MSOE.DLL nie może zostać załadowana”. Czy problem może wynikać z tego, że Vista jest x86, a Win7 mam x64? Co ewentualnie mam zrobić? Proszę o poradę.

 38. emil pisze:

  tak zrobiłem ii i brakuje 27 tysiecy maili, ten sposób nie działa idealnie z win 7 home na win 7 pro .

Odpowiedz

0,434